Vishay Thin Film PTN1206E80R6BST1
PTN1206E80R6BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E80R6BST1
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E80R6BST1.pdf
Availability of PTN1206E80R6BST1
QUANTITY
PTN1206E80R6BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E80R6BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E80R6BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E80R6BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E80R6BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E80R6BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E80R6BST1
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
POWER CORD 6.5' 12/3-20A datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
9+9 WAY F CRIMP S/BORE W/HEX JS datasheet.pdf
FPA/C 697 MDL740 1.0M datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.3A SNT6A datasheet.pdf