Vishay Thin Film PTN1206E8253BST1
PTN1206E8253BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E8253BST1
Brief Description
RES SMD 825K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E8253BST1.pdf
Availability of PTN1206E8253BST1
QUANTITY
PTN1206E8253BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E8253BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E8253BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E8253BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E8253BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E8253BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E8253BST1
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 200 MOHM datasheet.pdf