Vishay Thin Film PTN1206E8452BST1
PTN1206E8452BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E8452BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E8452BST1.pdf
Availability of PTN1206E8452BST1
QUANTITY
PTN1206E8452BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E8452BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E8452BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E8452BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E8452BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E8452BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E8452BST1
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM DC2W-NC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FRONT RAIL W/SPRING datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf