Vishay Thin Film PTN1206E89R8BST1
PTN1206E89R8BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E89R8BST1
Brief Description
RES SMD 89.8 OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E89R8BST1.pdf
Availability of PTN1206E89R8BST1
QUANTITY
PTN1206E89R8BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E89R8BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E89R8BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)89.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E89R8BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E89R8BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E89R8BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E89R8BST1
IC OUT COMPRTR OPAMP COMB 14SOIC datasheet.pdf
INSTALL TOOL ORANGE FOR SHR SER datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 16POS SGL END 2" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 40CKT 1MM VERT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 180MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
508 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf