Bourns Inc. PTP901-030K-504A2
PTP901-030K-504A2 picture photo
Mfg. Part Number
PTP901-030K-504A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/40W CARBON LOG
Datasheet Download
PTP901-030K-504A2.pdf
Availability of PTP901-030K-504A2
QUANTITY
PTP901-030K-504A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTP901-030K-504A2
Internal Part NumberEIS-PTP901-030K-504A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTP90
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±30%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.025W, 1/40W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation310°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTP901-030K-504A2
Related LinksPTP901-0, PTP901-030K-504A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTP901-030K-504A2 Details Description
Related parts for PTP901-030K-504A2
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 30A TO247AC datasheet.pdf