Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V0700-TR
PTR016V0700-TR picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V0700-TR
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 7.0A
Datasheet Download
PTR016V0700-TR.pdf
Availability of PTR016V0700-TR
QUANTITY
PTR016V0700-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V0700-TR
Internal Part NumberEIS-PTR016V0700-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)7A
Current - Trip (It)11.9A
R Min/Max0.006 ~ 0.013 Ohm
Time to Trip3.5s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V0700-TR
Related LinksPTR016V, PTR016V0700-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V0700-TR Details Description
Related parts for PTR016V0700-TR
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
ABS ENCODER BATTERY CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 16CH ANALOG SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 24V 10UA datasheet.pdf