Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR016V1100-BK1
PTR016V1100-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR016V1100-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 11A
Datasheet Download
PTR016V1100-BK1.pdf
Availability of PTR016V1100-BK1
QUANTITY
PTR016V1100-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR016V1100-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR016V1100-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPolyTron PTR016V
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)11A
Current - Trip (It)18.7A
R Min/Max0.003 ~ 0.006 Ohm
Time to Trip7s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR016V1100-BK1
Related LinksPTR016V, PTR016V1100-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR016V1100-BK1 Details Description
Related parts for PTR016V1100-BK1
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19A TO-220 datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.69"LX5.12"W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
762 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
SSD SFD25H1-M ET 256GB FLASH MLC datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf