Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0135-BK1
PTR030V0135-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0135-BK1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.35A
Datasheet Download
PTR030V0135-BK1.pdf
Availability of PTR030V0135-BK1
QUANTITY
PTR030V0135-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0135-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR030V0135-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingBulk
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.040 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip7.3s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0135-BK1
Related LinksPTR030V, PTR030V0135-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0135-BK1 Details Description
Related parts for PTR030V0135-BK1
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO -4.1V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 9.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 24TQFN datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf