Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0160-TR1
PTR030V0160-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0160-TR1
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.6A
Datasheet Download
PTR030V0160-TR1.pdf
Availability of PTR030V0160-TR1
QUANTITY
PTR030V0160-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0160-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR030V0160-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.030 ~ 0.070 Ohm
Time to Trip8s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0160-TR1
Related LinksPTR030V, PTR030V0160-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0160-TR1 Details Description
Related parts for PTR030V0160-TR1
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTIVISOR 3-1/2X datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 36POS datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 70C 200V BRE datasheet.pdf
LJT 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 25A PNL MNT datasheet.pdf