Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0185-BK1
PTR030V0185-BK1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0185-BK1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.85A
Datasheet Download
PTR030V0185-BK1.pdf
Availability of PTR030V0185-BK1
QUANTITY
PTR030V0185-BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0185-BK1
Internal Part NumberEIS-PTR030V0185-BK1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingBulk
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.030 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip8.7s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0185-BK1
Related LinksPTR030V, PTR030V0185-BK1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0185-BK1 Details Description
Related parts for PTR030V0185-BK1
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 24.5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 84W datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.5V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT BARBLESS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 220 MOHM datasheet.pdf
CUTTING DIE B/C datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf