Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR030V0250-TR
PTR030V0250-TR picture photo
Mfg. Part Number
PTR030V0250-TR
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 2.5A
Datasheet Download
PTR030V0250-TR.pdf
Availability of PTR030V0250-TR
QUANTITY
PTR030V0250-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR030V0250-TR
Internal Part NumberEIS-PTR030V0250-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPolyTron PTR030V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.020 ~ 0.040 Ohm
Time to Trip10.3s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR030V0250-TR
Related LinksPTR030V, PTR030V0250-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR030V0250-TR Details Description
Related parts for PTR030V0250-TR
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.9MM X 6.5MM 1.97" datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP 8DIP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf