Bourns Inc. PTR901-2015K-B502
PTR901-2015K-B502 picture photo
Mfg. Part Number
PTR901-2015K-B502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTR901-2015K-B502.pdf
Availability of PTR901-2015K-B502
QUANTITY
PTR901-2015K-B502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR901-2015K-B502
Internal Part NumberEIS-PTR901-2015K-B502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTR901 Material Declaration
Standard Package117
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTR90
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR901-2015K-B502
Related LinksPTR901-2, PTR901-2015K-B502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTR901-2015K-B502 Details Description
Related parts for PTR901-2015K-B502
RES SMD 4.12M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 12A SC70-6 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL .50 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf