Bourns Inc. PTS01-11P-103B1
PTS01-11P-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTS01-11P-103B1
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM
Datasheet Download
PTS01-11P-103B1.pdf
Availability of PTS01-11P-103B1
QUANTITY
PTS01-11P-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS01-11P-103B1
Internal Part NumberEIS-PTS01-11P-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 100mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 5.247" L x 0.512" W x 1.524" H (132.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS01-11P-103B1
Related LinksPTS01-1, PTS01-11P-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTS01-11P-103B1 Details Description
Related parts for PTS01-11P-103B1
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
ACCY MISC RW 55IN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SCL10(W) datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270K OHM 0302 datasheet.pdf