Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTS08056V035
PTS08056V035 picture photo
Mfg. Part Number
PTS08056V035
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PPTC SMD 0805 6V 0.35A
Datasheet Download
PTS08056V035.pdf
Availability of PTS08056V035
QUANTITY
PTS08056V035 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS08056V035
Internal Part NumberEIS-PTS08056V035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series*
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max*
Current - Max*
Current - Hold (Ih) (Max)*
Current - Trip (It)*
R Min/Max*
Time to Trip*
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS08056V035
Related LinksPTS080, PTS08056V035 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTS08056V035 Details Description
Related parts for PTS08056V035
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
TFT POWER MANAGEMENT IC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 1DIGIT BLUE CC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf