Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTS181233V110
PTS181233V110 picture photo
Mfg. Part Number
PTS181233V110
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE SMD 1812 33V 1.1A
Datasheet Download
PTS181233V110.pdf
Availability of PTS181233V110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTS181233V110 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS181233V110
Internal Part NumberEIS-PTS181233V110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPolyTron™ PTC Resettable SMD Devices
PCN Obsolescence/ EOLPTS181233V110 4/Feb/2013
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolyTron PTS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max33V
Current - Max20A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.060 ~ 0.200 Ohm
Time to Trip0.5s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS181233V110
Related LinksPTS181, PTS181233V110 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTS181233V110 Details Description
Related parts for PTS181233V110
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BOX RCPT 110POS DL .05 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
60729-4 DIE CUT OFF - FRONT datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf