Bourns Inc. PTS45-02L-503B2
PTS45-02L-503B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTS45-02L-503B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 50K OHM .5W 45MM
Datasheet Download
PTS45-02L-503B2.pdf
Availability of PTS45-02L-503B2
QUANTITY
PTS45-02L-503B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS45-02L-503B2
Internal Part NumberEIS-PTS45-02L-503B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.051" L x 0.512" W x 1.524" H (77.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS45-02L-503B2
Related LinksPTS45-0, PTS45-02L-503B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTS45-02L-503B2 Details Description
Related parts for PTS45-02L-503B2
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SNAP SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONNECTOR 3-PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A 2010 datasheet.pdf