Bourns Inc. PTS60-02L-103B2
PTS60-02L-103B2 picture photo
Mfg. Part Number
PTS60-02L-103B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .5W 60MM
Datasheet Download
PTS60-02L-103B2.pdf
Availability of PTS60-02L-103B2
QUANTITY
PTS60-02L-103B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS60-02L-103B2
Internal Part NumberEIS-PTS60-02L-103B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.642" L x 0.512" W x 1.524" H (92.50mm x 13.00mm x 38.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS60-02L-103B2
Related LinksPTS60-0, PTS60-02L-103B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTS60-02L-103B2 Details Description
Related parts for PTS60-02L-103B2
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf