| Internal Part Number | EIS-PTS635SH43LFS | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | PTS635 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |
| Actuator Type | Rectangular Button | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 4.30mm | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Outline | 6.10mm x 3.70mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 200gf | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Actuator Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Switch Travel | - | |
| Mechanical Life | 20,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C | |