C&K Components PTS645SH50SM
PTS645SH50SM picture photo
Mfg. Part Number
PTS645SH50SM
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS645SH50SM.pdf
Availability of PTS645SH50SM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTS645SH50SM Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS645SH50SM
Internal Part NumberEIS-PTS645SH50SM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS645
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.00mm x 6.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force200gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel-
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS645SH50SM
Related LinksPTS645, PTS645SH50SM Datasheet, C&K Components Distributor
PTS645SH50SM Details Description
Related parts for PTS645SH50SM
IDC CABLE- ASS34A/ AE34M / APR34 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 661MA 457 MOHM datasheet.pdf
IC SWIT SMPS CM OTP UVLO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 10POS SOCKET-SOCKET .5M datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 7 SEC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D4SL-2NDA-DN datasheet.pdf
18 ONE 44-PIN 2MM / TWO datasheet.pdf