C&K Components PTS645TL70 LFS
PTS645TL70 LFS picture photo
Mfg. Part Number
PTS645TL70 LFS
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS645TL70 LFS.pdf
Availability of PTS645TL70 LFS
QUANTITY
PTS645TL70 LFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS645TL70 LFS
Internal Part NumberEIS-PTS645TL70 LFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
SeriesPTS645
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins7.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Pin
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS645TL70 LFS
Related LinksPTS645T, PTS645TL70 LFS Datasheet, C&K Components Distributor
PTS645TL70 LFS Details Description
Related parts for PTS645TL70 LFS
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR SR.100 POL GDP datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23 datasheet.pdf