| Internal Part Number | EIS-PTS645TL95LFS | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | PTS645 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |
| Actuator Type | Standard | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 9.50mm | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Outline | 6.00mm x 6.00mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 130gf | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Grounding Pin | |
| Actuator Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Switch Travel | - | |
| Mechanical Life | 100,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PTS645TL95LFS | |
| Related Links | PTS645, PTS645TL95LFS Datasheet, C&K Components Distributor | |
 | 901-9511-1 | CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER | datasheet.pdf | |