Bourns Inc. PTV09A-2015F-B103
PTV09A-2015F-B103 picture photo
Mfg. Part Number
PTV09A-2015F-B103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV09A-2015F-B103.pdf
Availability of PTV09A-2015F-B103
QUANTITY
PTV09A-2015F-B103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV09A-2015F-B103
Internal Part NumberEIS-PTV09A-2015F-B103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTV09 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTV09
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV09A-2015F-B103
Related LinksPTV09A-2, PTV09A-2015F-B103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV09A-2015F-B103 Details Description
Related parts for PTV09A-2015F-B103
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
INSULATION PIERCING PROD RED datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 0.3X0.25" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FILTER LC 54PF 100MA 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A SMV datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf