Bourns Inc. PTV09A-2015S-B254
PTV09A-2015S-B254 picture photo
Mfg. Part Number
PTV09A-2015S-B254
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV09A-2015S-B254.pdf
Availability of PTV09A-2015S-B254
QUANTITY
PTV09A-2015S-B254 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV09A-2015S-B254
Internal Part NumberEIS-PTV09A-2015S-B254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTV09
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV09A-2015S-B254
Related LinksPTV09A-2, PTV09A-2015S-B254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV09A-2015S-B254 Details Description
Related parts for PTV09A-2015S-B254
RES SMD 127K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FUSE FAST/A TELE-GARD 15A 170VDC datasheet.pdf
MARKER FOR TERMINAL BLOCKS WHITE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL LIGHT datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 26A SO8FL datasheet.pdf