Bourns Inc. PTV111-1415A-A1105
PTV111-1415A-A1105 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-1415A-A1105
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV111-1415A-A1105.pdf
Availability of PTV111-1415A-A1105
QUANTITY
PTV111-1415A-A1105 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-1415A-A1105
Internal Part NumberEIS-PTV111-1415A-A1105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPTV
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-1415A-A1105
Related LinksPTV111-14, PTV111-1415A-A1105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-1415A-A1105 Details Description
Related parts for PTV111-1415A-A1105
ADAPTER MOD RJ45 6WAY TIP/RING datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf