Bourns Inc. PTV111-3417A-B0103
PTV111-3417A-B0103 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-3417A-B0103
Brief Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV111-3417A-B0103.pdf
Availability of PTV111-3417A-B0103
QUANTITY
PTV111-3417A-B0103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-3417A-B0103
Internal Part NumberEIS-PTV111-3417A-B0103
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.689" (17.50mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-3417A-B0103
Related LinksPTV111-34, PTV111-3417A-B0103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-3417A-B0103 Details Description
Related parts for PTV111-3417A-B0103
SWITCH 3 POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 2.8MSPS 48LQFP datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR KAD2710 datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-54V 700MA datasheet.pdf
AT-1752 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf