Bourns Inc. PTV111-3417A-C503
PTV111-3417A-C503 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-3417A-C503
Brief Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON R-LOG
Datasheet Download
PTV111-3417A-C503.pdf
Availability of PTV111-3417A-C503
QUANTITY
PTV111-3417A-C503 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-3417A-C503
Internal Part NumberEIS-PTV111-3417A-C503
PackagingTray
TaperReverse Logarithmic
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.689" (17.50mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-3417A-C503
Related LinksPTV111-3, PTV111-3417A-C503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-3417A-C503 Details Description
Related parts for PTV111-3417A-C503
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8VSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH ADDRESS NCH O-D TO-92 datasheet.pdf
IC UART SPI COMPAT 28-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 7.5W 2CH SIL-12 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 12A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 45GHZ 4.7V TSFP-4 datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 64CKT CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf