Bourns Inc. PTV111-4427A-B104
PTV111-4427A-B104 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-4427A-B104
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV111-4427A-B104.pdf
Availability of PTV111-4427A-B104
QUANTITY
PTV111-4427A-B104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-4427A-B104
Internal Part NumberEIS-PTV111-4427A-B104
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.083" (27.50mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-4427A-B104
Related LinksPTV111-4, PTV111-4427A-B104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-4427A-B104 Details Description
Related parts for PTV111-4427A-B104
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
225MM PUSHBUTTON NONILLUM datasheet.pdf