Bourns Inc. PTV112-4425A-A203
PTV112-4425A-A203 picture photo
Mfg. Part Number
PTV112-4425A-A203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV112-4425A-A203.pdf
Availability of PTV112-4425A-A203
QUANTITY
PTV112-4425A-A203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV112-4425A-A203
Internal Part NumberEIS-PTV112-4425A-A203
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV112-4425A-A203
Related LinksPTV112-4, PTV112-4425A-A203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV112-4425A-A203 Details Description
Related parts for PTV112-4425A-A203
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO STYLE 8-POS 6V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.39" datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf