Bourns Inc. PTV142B20E120AA203
PTV142B20E120AA203 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E120AA203
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV142B20E120AA203.pdf
Availability of PTV142B20E120AA203
QUANTITY
PTV142B20E120AA203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E120AA203
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E120AA203
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E120AA203
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E120AA203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E120AA203 Details Description
Related parts for PTV142B20E120AA203
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6A 72W datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf