Bourns Inc. PTV142B20E120AA502
PTV142B20E120AA502 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E120AA502
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV142B20E120AA502.pdf
Availability of PTV142B20E120AA502
QUANTITY
PTV142B20E120AA502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E120AA502
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E120AA502
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E120AA502
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E120AA502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E120AA502 Details Description
Related parts for PTV142B20E120AA502
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CFAST CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 100NH N45 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf