Bourns Inc. PTV142B40E120AB503
PTV142B40E120AB503 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B40E120AB503
Brief Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV142B40E120AB503.pdf
Availability of PTV142B40E120AB503
QUANTITY
PTV142B40E120AB503 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B40E120AB503
Internal Part NumberEIS-PTV142B40E120AB503
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B40E120AB503
Related LinksPTV142B40, PTV142B40E120AB503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B40E120AB503 Details Description
Related parts for PTV142B40E120AB503
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 171A TO244AB datasheet.pdf
IC SWITCH HI-SIDE 1CH TO-220-5 datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS DIP PCB IDC datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/GRY 11.75" X 9.98" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRAID AG-PLATE COPPER TUBE 1K' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 7MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf