Vishay Semiconductor/Diodes Division PTV15B-M3/85A
PTV15B-M3/85A picture photo
Mfg. Part Number
PTV15B-M3/85A
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15.6V 600MW DO220AA
Datasheet Download
PTV15B-M3/85A.pdf
Availability of PTV15B-M3/85A
QUANTITY
PTV15B-M3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV15B-M3/85A
Internal Part NumberEIS-PTV15B-M3/85A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15.6V
Tolerance-
Power - Max600mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV15B-M3/85A
Related LinksPTV15B, PTV15B-M3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
PTV15B-M3/85A Details Description
Related parts for PTV15B-M3/85A
IC QUAD DRIVER/REC LOOP 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 18BIT 48LLP datasheet.pdf
IC CAPZERO 825V 750NF 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.36A 330 MOHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf