Bourns Inc. PTVS10-320C
PTVS10-320C picture photo
Mfg. Part Number
PTVS10-320C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 320VWM 500VC AXIAL
Datasheet Download
PTVS10-320C.pdf
Availability of PTVS10-320C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTVS10-320C Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS10-320C
Internal Part NumberEIS-PTVS10-320C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTVS10-320C Material Declaration
Featured ProductHigh Current Bidirectional Power TVS
Standard Package2
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)320V
Voltage - Breakdown (Min)336V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp500V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS10-320C
Related LinksPTVS1, PTVS10-320C Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTVS10-320C Details Description
Related parts for PTVS10-320C
ANTENNA 2.4GHZ DIPOLE 2DBI 50PC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL/VDSL 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
RES 481 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf