NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS24VS1UR,115
PTVS24VS1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS24VS1UR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS24VS1UR,115.pdf
Availability of PTVS24VS1UR,115
QUANTITY
PTVS24VS1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS24VS1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS24VS1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS24VS1UR,115
PTVS24VS1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS24VS1UR,115
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
GRIP SPLIT LACE DOUBLE EYE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SIREN 5~15VDC BASE WIRE LEAD datasheet.pdf