Bourns Inc. PTVS3-076C-SH
PTVS3-076C-SH picture photo
Mfg. Part Number
PTVS3-076C-SH
Brief Description
TVS DIODE 76VWM 85VC
Datasheet Download
PTVS3-076C-SH.pdf
Availability of PTVS3-076C-SH
QUANTITY
PTVS3-076C-SH Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS3-076C-SH
Internal Part NumberEIS-PTVS3-076C-SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Transient Voltage Suppressor Diodes
Featured ProductPTVS3 and PTVS10 Series High-Current Bidirectional TVS Diodes
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTray
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V
Voltage - Breakdown (Min)85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp140V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Supplier Device PackageSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS3-076C-SH
Related LinksPTVS3-, PTVS3-076C-SH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTVS3-076C-SH Details Description
Related parts for PTVS3-076C-SH
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog, PWM Dimming Backlight, Lighting 8-uMAX datasheet.pdf
CONN MDR RCPT 14POS R/A SMD 20AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf