NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS40VS1UR,115
PTVS40VS1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS40VS1UR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS40VS1UR,115.pdf
Availability of PTVS40VS1UR,115
QUANTITY
PTVS40VS1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS40VS1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS40VS1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS40VS1UR,115
PTVS40VS1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS40VS1UR,115
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf