NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS64VS1UR,115
PTVS64VS1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS64VS1UR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS64VS1UR,115.pdf
Availability of PTVS64VS1UR,115
QUANTITY
PTVS64VS1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS64VS1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS64VS1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS64VS1UR,115
PTVS64VS1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS64VS1UR,115
IDC CABLE-AKN14A/ AE14G / APK14A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SKYEREADER DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHL 10" 11S FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
DISPL 0.56" SGL DGT YLW-GRN CC datasheet.pdf