NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS7V5S1UR,115
PTVS7V5S1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS7V5S1UR,115
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS7V5S1UR,115.pdf
Availability of PTVS7V5S1UR,115
QUANTITY
PTVS7V5S1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS7V5S1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS7V5S1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS7V5S1UR,115
PTVS7V5S1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS7V5S1UR,115
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf