Amphenol Industrial PTY00A-14-19S(SR)
PTY00A-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PTY00A-14-19S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PTY00A-14-19S(SR).pdf
Availability of PTY00A-14-19S(SR)
QUANTITY
PTY00A-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTY00A-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PTY00A-14-19S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Tin Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTY00A-14-19S(SR)
Related LinksPTY00A-1, PTY00A-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTY00A-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PTY00A-14-19S(SR)
FIXED IND 10UH 1.4A 63.6 MOHM datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN PCB BLZ 5.08 ZE 4POS BK datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 350MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf