Rohm Semiconductor PTZTE255.6A
PTZTE255.6A picture photo
Mfg. Part Number
PTZTE255.6A
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDS
Datasheet Download
PTZTE255.6A.pdf
Availability of PTZTE255.6A
QUANTITY
PTZTE255.6A Order Process
Ship out your order
Specifications of PTZTE255.6A
Internal Part NumberEIS-PTZTE255.6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±6%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTZTE255.6A
Related LinksPTZTE, PTZTE255.6A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PTZTE255.6A Details Description
Related parts for PTZTE255.6A
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG STEEL 100MV OUT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 QUAD GREEN datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RED 3 POS BRSH MTL RTN L L datasheet.pdf