JST Sales America Inc. PUDP-40V-S
PUDP-40V-S picture photo
Mfg. Part Number
PUDP-40V-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 40 POS 2MM
Datasheet Download
PUDP-40V-S.pdf
Availability of PUDP-40V-S
QUANTITY
PUDP-40V-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PUDP-40V-S
Internal Part NumberEIS-PUDP-40V-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPUD Connector
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesPUD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorNatural
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PUDP-40V-S
Related LinksPUDP-, PUDP-40V-S Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
PUDP-40V-S Details Description
Related parts for PUDP-40V-S
DIODE ZENER 20V 1W DO41 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 16A 1PL QC PNL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 12NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf