Eaton (formerly Cooper Bussmann) PV-15A10-2P
PV-15A10-2P picture photo
Mfg. Part Number
PV-15A10-2P
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FST 1KVDC PCB MNT SOLAR 15A
Datasheet Download
PV-15A10-2P.pdf
Availability of PV-15A10-2P
QUANTITY
PV-15A10-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of PV-15A10-2P
Internal Part NumberEIS-PV-15A10-2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPV
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VDC (1kV)
Current15A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.406" Dia x 1.543" L (10.30mm x 39.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t220
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV-15A10-2P
Related LinksPV-15, PV-15A10-2P Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PV-15A10-2P Details Description
Related parts for PV-15A10-2P
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.6A SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 18A T-MAX datasheet.pdf