Eaton (formerly Cooper Bussmann) PV-160A-01XL-12
PV-160A-01XL-12 picture photo
Mfg. Part Number
PV-160A-01XL-12
Manufacturer
Product Category
Miscellaneous
Brief Description
FUSE 160A 1200V 1 XL PV
Datasheet Download
PV-160A-01XL-12.pdf
Availability of PV-160A-01XL-12
QUANTITY
PV-160A-01XL-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV-160A-01XL-12
Internal Part NumberEIS-PV-160A-01XL-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Uncategorized
FamilyMiscellaneous
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV-160A-01XL-12
Related LinksPV-160A, PV-160A-01XL-12 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PV-160A-01XL-12 Details Description
Related parts for PV-160A-01XL-12
DIODE MODULE 600V 33A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
FLEX HOOK CLIP BLUE datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf