Panduit PV14-10F-E
PV14-10F-E picture photo
Mfg. Part Number
PV14-10F-E
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Datasheet Download
PV14-10F-E.pdf
Availability of PV14-10F-E
QUANTITY
PV14-10F-E Order Process
Ship out your order
Specifications of PV14-10F-E
Internal Part NumberEIS-PV14-10F-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.340" (8.64mm)
Length - Overall0.920" (23.37mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationInsulated
FeaturesBrazed Seam, Serrated Termination
ColorBlue
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV14-10F-E
Related LinksPV14-, PV14-10F-E Datasheet, Panduit Distributor
PV14-10F-E Details Description
Related parts for PV14-10F-E
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 50MA 63V RAD datasheet.pdf
CABLE R/A STEREO PLUG-PLUG 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 146.1DEG C NC datasheet.pdf
FUSE 450A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT HARNESS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf