Tripp Lite PV1800HF
PV1800HF picture photo
Mfg. Part Number
PV1800HF
Manufacturer
Product Category
DC to AC (Power) Inverters
Brief Description
INVERTER 1800W 12VDC 4OUTLET
Datasheet Download
PV1800HF.pdf
Availability of PV1800HF
QUANTITY
PV1800HF Order Process
Ship out your order
Specifications of PV1800HF
Internal Part NumberEIS-PV1800HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyDC to AC (Power) Inverters
SeriesPowerVerter®
TypeInverter
Voltage - Output120VAC
Voltage - Input12VDC
AC Outlets4
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Connector - Voltage InputTerminals
Power - Output Continuous1800W
Power - Output Surge3600W
Remote CapabilityYes
Region UtilizedNorth America
Size15.00" L x 6.00" W x 4.00" H (381.0mm x 152.4mm x 101.6mm)
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV1800HF
Related LinksPV18, PV1800HF Datasheet, Tripp Lite Distributor
PV1800HF Details Description
Related parts for PV1800HF
DIODE GEN PURP 100V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf