E-Switch PV4F2B011-314
PV4F2B011-314 picture photo
Mfg. Part Number
PV4F2B011-314
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
Datasheet Download
PV4F2B011-314.pdf
Availability of PV4F2B011-314
QUANTITY
PV4F2B011-314 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV4F2B011-314
Internal Part NumberEIS-PV4F2B011-314
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPV4F2B0xx-3xx.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPV4, LAMB
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating2A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV4F2B011-314
Related LinksPV4F2B, PV4F2B011-314 Datasheet, E-Switch Distributor
PV4F2B011-314 Details Description
Related parts for PV4F2B011-314
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf