ITT Cannon, LLC PV71W14-19S
PV71W14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PV71W14-19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
PV71W14-19S.pdf
Availability of PV71W14-19S
QUANTITY
PV71W14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PV71W14-19S
Internal Part NumberEIS-PV71W14-19S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV71W14-19S
Related LinksPV71W, PV71W14-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV71W14-19S Details Description
Related parts for PV71W14-19S
IDC CABLE - CSC40S/AE40M/CPC40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC SGL CH CODEC LP LV 30-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
MICRO 51C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf