ITT Cannon, LLC PV74L22-55S
PV74L22-55S picture photo
Mfg. Part Number
PV74L22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
PV74L22-55S.pdf
Availability of PV74L22-55S
QUANTITY
PV74L22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of PV74L22-55S
Internal Part NumberEIS-PV74L22-55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV74L22-55S
Related LinksPV74L, PV74L22-55S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV74L22-55S Details Description
Related parts for PV74L22-55S
CAP CER 4700PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf