CUI Inc. PVB3-D48-S12-D
PVB3-D48-S12-D picture photo
Mfg. Part Number
PVB3-D48-S12-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 250MA 3W
Datasheet Download
PVB3-D48-S12-D.pdf
Availability of PVB3-D48-S12-D
QUANTITY
PVB3-D48-S12-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PVB3-D48-S12-D
Internal Part NumberEIS-PVB3-D48-S12-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPUZ3-D Series Cert of Compliance
3D ModelPVB3-D48-S12-D
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPVB3-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (10 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVB3-D48-S12-D
Related LinksPVB3-D4, PVB3-D48-S12-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PVB3-D48-S12-D Details Description
Related parts for PVB3-D48-S12-D
RES SMD 127 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 4-LINE BCD/DEC DECOD 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 350MA 1.48 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.79K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8331-12 CARRIER CUTOFF BLADE datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf