Murata Electronics North America PVC6A501C01B00
PVC6A501C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6A501C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6A501C01B00.pdf
Availability of PVC6A501C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6A501C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6A501C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6A501C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6A501C01B00
Related LinksPVC6A50, PVC6A501C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6A501C01B00 Details Description
Related parts for PVC6A501C01B00
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
RES 59 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf